YKS SÜRECİ VELİ VE ÖĞRENCİ BİLGİLENDİRME MEKTUBU

Duyurular Uncategorized

T.C.
İZMİR VALİLİĞİ

Özel Dünya Koleji Anadolu ve Fen Lisesi Müdürlüğü
2023-2024 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 12’NCİ SINIF OLACAK ÖĞRENCİLERİMİZE YÖNELİK
YKS SÜRECİ VELİ VE ÖĞRENCİ BİLGİLENDİRME MEKTUBU

Sayın Velimiz, Değerli Öğrencimiz,

2023-2024 Eğitim Öğretim yılında 12’nci sınıfa başlayacak öğrencilerimize yönelik gerçekleştirilecek olan YKS hazırlık çalışmalarımıza yönelik planlamalarımız aşağıda belirtilmiştir. Üniversite yolculuğuna bir adım kala yoğun ve tempolu geçecek eğitim öğretim sürecinde süreklilik ve istikrarın hedeflenen başarıyı getireceğine inanıyoruz. Uzun yıllardır elde ettiğimiz tecrübelerimiz bizlere göstermektedir ki, Yükseköğretim Kurumları Sınavlarına kadar, okulumuz sistemi içerisinde kalarak verimli çalışmayı ilke edinen öğrencilerimiz başarıya mutlaka ulaşacaklardır. En üst seviyede verim almayı hedeflediğimiz bu çalışmalara öğrencilerimizin eksiksiz şekilde katılımı konusunda tüm velilerimizin desteğini rica ederiz.

Okul Yönetimi

★ 11’inci sınıf öğrencilerimizin bireysel anlamda soru sorabilme ve konu tekrarları yapabilme imkânları elde ettikleri ve kendi talepleri ya da öğretmen yönlendirmeleri ile gerçekleştirdikleri birebir çalışmalarımız Mart ayı içerisinde başlamış olup, devam etmektedir.

★ 2023-2024 Eğitim Öğretim yılı başından itibaren öğrencilerimiz hafta içi 16.10 ile 17.30 saatleri arasında bu birebir çalışmalardan faydalanmaya devam edecektir.

★ Temel konu eksikliklerinin giderilmesi adına branş bazında 9’uncu ders saatlerimiz takviye çalışmaları olarak değerlendirilmiştir. Takviye çalışmalarına katılması gereken öğrencilerimiz, konu ve ünite tarama testleri, ders içi durumları, deneme sınav sonuçları gibi veriler üzerinden öğretmenlerimizce belirlenmiş olup, takviye çalışmalarına katılmayan öğrencilerimiz ile bu ders saatleri, bireysel çalışmalarını yürüttükleri “ödev saati” olarak değerlendirilmiş olup, çalışmalara devam edilmektedir.

★ TYT ve AYT olmak üzere 2 aşamalı olarak uygulanacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavına (YKS) yönelik çalışmalarımız 11’inci sınıfta olduğu gibi 12’nci sınıfta da TYT-AYT ayrımı gözetilerek devam edilecektir.

★ 12’nci sınıflar düzeyinde gerçekleştirilecek olan TYT derslerinin tamamlanmasının ardından 11’inci sınıf hatırlatma derslerine devam edilmektedir.

★ Nisan ayı sonuna kadar tamamlanması hedeflenen TYT ve AYT dersleri sonrasında, öğrencilerimizin test çözme becerilerini artırma, zaman yönetimi konusunda gelişimlerine katkı sağlama ve kaygı ve stres ile baş edebilmelerine imkan tanıma adına blok dersler şeklinde branş denemeleri ile YKS hazırlık sürecimiz devam etmekte olup, Mayıs ayı ortası itibariyle sınava kadar geçen süre deneme kampları şeklinde ilerlemektedir.

★ Yabancı dil sınıfında öğrenim gören öğrencilerimiz ile yukarıdaki hazırlık çalışmaları dâhilinde YDT’ye yönelik yoğun yabancı dil eğitimine de devam edilmektedir.

★ YKS hazırlık süresi boyunca, yoğun kaygı ve stres hissedebilecek, plan ve programlamada zorluk yaşayabilecek öğrencilerimiz, koç öğretmenlerimizin ve okul psikolojik danışman ve rehber öğretmenimizin yakından takibi altında bulunmakta olup, süreç içerisinde sizlerle sık aralıklarla iletişime geçilmektedir.

★ Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisi çalışmaları kapsamında öğrencilerimize yıl boyunca seminerler verilmekte, kariyer günleri, mezunlar ile söyleşi, üniversite tanıtım fuarı ve üniversite gezileri ile de kariyer hedefleri doğrultusunda öğrencilerimize yönelik çalışmalar yürütülmektedir.

★ 12’nci sınıf olacak öğrencilerimiz ile yaz dönemi akademik YKS hazırlık sürecimize, 03-21 Temmuz 2023 tarihleri arasında 3 hafta sürecek 1’inci periyot, 31 Temmuz – 18 Ağustos tarihleri arasında yine 3 hafta sürecek 2’nci periyot, 21 Ağustos – 06 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek 3’üncü periyot çalışmaları ile hafta içi 10.00-14.00 saatleri arasında devam edecektir. Yaz dönemi kursundan yararlanmak isteyen öğrencilerimizin 30 Haziran 2023 tarihine kadar kayıt yenilemeleri gerekmektedir.

★ Yaz dönemi hazırlık çalışmaları nedeniyle 12’nci sınıflar kaynak kitap satışları 01 Haziran 2023 tarihinde başlayacaktır.

★ 11 Eylül 2023 tarihinde başlaması düşünülen yeni eğitim öğretim yılı boyunca resmi tatillerin haricinde Cumartesi çalışmalarına ve ara tatiller ile yarıyıl tatilinin ilk haftasında YKS hazırlık kurslarına devam edilmesi planlanmaktadır.

★ Yukarıda belirtilen tüm çalışmalarımız, öğrenci dinamiğine ve öğretmenlerimizin kanaatine göre revize edilebilmektedir.
2023-2024 Eğitim Öğretim yılında okulumuzun tecrübeleri ve donanımları ile yoğun, tempolu ve verimli bir YKS hazırlık sürecine girecek ve her alanda desteğimizi arkalarında hissedecek öğrencilerimize başarılar ve kolaylıklar diliyoruz.